מסלולי

אילוף והדרכה


הדרכת אילוף פרטנית


הדרכת אילוף בקבוצות בוגרים


סדנת חשיפה לגורים


הדרכת אילוף בקבוצות לגורים

כלבים מוצאים משפחות ובתים בכל מיני שלבים בחייהם (ובחיינו). לא תמיד אנחנו יודעים מה הם עברו ואיך הם גדלו, מה הרקע שלהם ומהר מאד אנחנו מגלים, גם כשהם גורים, שיש להם אופי משלהם ודעתנות, שיש להם דפוסים ודרכי תגובה שונים מאחד לאחד.

הצורך באילוף והדרכה מופיע בכל מיני מצבים ונובע מכל מיני סיבות: טיפול בבעיות התנהגות שמפריעה להנהלות עם הכלב או אילוף שמטרתו הקניית משמעת לכלב.

לא מעט אנחנו מגלים שלפעמים קשה לנו איתם, התנהגות שאולי היתה חמודה כמו השתוללות הופכת למטרד כשמטיילים ברחוב, הליכות נהיות קשות בגלל משיכות, אכילת זבל ועוד.

לפעמים אנחנו עוברים שינויים בחיים, יחד עם הכלב ורוצים לחוות את השינוי בצורה הקלה ביותר (שינויים בתא המשפחתי, מעבר דירה וכו').

יש מקרים שהכלבים מגיבים בתוקפנות, או להפך, במתח ופחדים בסיטואציות מסוימות ואנחנו לא מבינים למה… או איך אפשר להקל עליהם.

חשוב להבין, מטרות האילוף בדרך הכלב הן לא להפוך את הכלב שלנו לכלב קרקס שקופץ, מתגלגל ועושה טריקים שיווקים. המטרה היא לנטרל דפוסי התנהגות לא טובים, עד כמה שניתן.

אומרים שאי אפשר ללמד כלב זקן טריקים חדשים? אז בואו ננפץ לכם את המיתוס: כלב יכול ללמוד דברים חדשים בכל גיל, בין אם זו התנהגות חיובית או שלילית. לעומת למידה של דברים חדשים, יכולת השינוי של דפוסים קיימים הולכת וקטנה ככל שהכלב מבוגר יותר ודפוסים ההתנהגות שלו חקוקים בו עמוק כ"כ שהן חלק מה DNA שלו. אבל אין כלב שהוא חסר תקנה: אפשר לתקן ולעדן, לדעת איך למנוע ולהימנע.

על מנת שתהליך הדרכה ואילוף יהיה מוצלח יש מספר נקודות מפתח שחשוב לעבור:

  1. לאפיין את הכלב. ללמוד את ההיסטוריה שלו, איך הוא מתנהג היום. מה מניע אותו לפעולה ומה "מכבה" אותו. בן כמה הוא, כמה הוא פעיל ואנרגטי, הסביבה שבה הוא חי וכל מידע אחר שיכול לתרום להבנה של ההתנהגות שלו בנקודת ההתחלה.
  2. להבין מה מפריע, מה רוצים לשנות, להימנע או לתקן. מה המטרה שלנו כבעלים מהתהליך: טיפול בבעית התנהגות או אילוף.
  3. בנייה של מסלול שמתאים לכלב ולבעלים ברמת האינטנסיביות שלו.
  4. והכי חשוב – הדרכה של הבעלים… אפשר לאלף כלב, אבל אם לא יהיה מי שידע לחזק את ההתנהגות שלו ולשמר את מה שהכלב למד, מהר מאד ימצא את עצמו בנקודת ההתחלה.

במסגרת המסלולים אנחנו מעניקים לכם כלים ואת הבסיס לתקשורת נכונה. כי לא מספיק לומר לכם מה לעשות, כדאי שתדעו למה אתם עושים את זה ככה ולא אחרת. למה פידבק כזה או אחר יעבוד על הכלב שלכם יותר טוב ועל כלב אחר לא. איך לקרוא את שפת הגוף של הכלב ולהבין מה עובר עליו ולמה הגיב בצורה מסוימת במקום לכעוס עליו.

המסלולים השונים

הדרכת אילוף פרטנית

הכלב בורח ולא מוכן לבוא כשאתם קוראים לו? הכלב מת מפחד באוטו? הכלבה מגרגרת כשמישהו מתקרב לה לצלחת? התחלתם לצאת עם מישהי חדשה והכלב כועס? לא נעים…. אבל פתיר. בחלק מהמקרים הבעיה טמונה דווקא (שומו שמיים) בכם, הבעלים, וחלק בכלב.
ההדרכה תבנה בהתאם למטרות האילוף: התנהגות בסיסית, שינוי התנהגות, הרגלה וכד'.
העבודה תעשה עם כל בני המשפחה המעורבים בתהליך ויכולה להתבצע בבית או במקום אחר שיתאים ליצירת או מניעת הגירויים השונים.
במהלך ההדרכה נלמד את הבעלים לקרוא את שפת גוף הכלב, להבין מתי הוא נינוח ומתי הוא בלחץ ואת התגובה שלו בכל אחד מהמצבים. כמו כן הבעלים ילמדו איך שפת הגוף שלהם עצמם, טון הקול וצורת הגישה לכלב יכולים לעזור או להזיק.
מטרת האילוף, מעבר ליצירת התגובה הרצויה של הכלב היא לחזק את הקשר בין שני הצדדים. הכלב ילמד פקודות בסיסיות כמו שב, ארצה, הליכה נכונה, מילות קריאה וכד'. מעבר למשמעת הבסיסית שהכלב ירכוש, חשוב לנו לציין שהעבודה יחד עם הכלב, מייצרת תקשורת נכונה מחזקת את הקשר בין כלב ובעליו.

הדרכת אילוף בקבוצות בוגרים

מתאים לכלבים בוגרים אשר צריכים הכוונה קצרה ושינוי התנהגות קל. ההדרכה מתבצעת בקבוצות קטנות של עד 8 כלבים כדי לתת תשומת לב ומענה לכל אחד ואחת. הפעילות מתבצעת באופן מובנה שמרגיל את הכלב לקבוצה/להקה מצד, אחד וחושף אותו למטרת ההדרכה באופן רציף ללא לחץ של קבוצה גדולה ואינטנסיבית.
היתרון בעבודה בקבוצה שיש לנו את היכולת לעבוד עם הכלב בסביבת גירויים מבוקרת, ויחד עם זאת להנות מהשפעה שיש ללהקה על הפרט.
נושאים שמטופלים בקבוצה יכולים להיות פקודות בסיסיות כגון: שב, ארצה, הליכה נכונה עם רצועה והכי חשוב מילת הקריאה. בעיות התנהגות לדוגמא, יכולות להיות: עליה על ספה, אכילת זבל, קפיצות, תקשורת בין כלבית וכו'.


סדנת חשיפה לגורים

כמו ילדים, גם כלבים עוברים תהליכי חיברות ולומדים כישורים חברתים בזמן הינקות והגורות שלהם. יש חשיבות קריטית לחשיפה של גורים לכל מיני מצבים ע"מ לאפשר להם להכיר מצבים, להתרגל אליהם ולדעת לתקשר עם כלבים אחרים. לדוגמא, הרגלה נכונה של גור לנסיעה באוטו, מפגש עם כלבים אחרים ותקשורת בין כלבית, מניעת לחץ בביקורים אצל וטרינר, הרגלה למצעי דריכה שונים כמו כביש, חול, בוץ וכד'.
ככל שנקדים ונבצע חשיפות מבוקרות כשהכלב עדין גור, כך יהיה קל יותר בהמשך וייתכן ונמנע קשיים בהמשך.
בסדנת חשיפה לגורים אנחנו מקיימים מפגשים שבועיים לגורים ולבעלים. היתרון במפגשים שהן נערכים בקבוצה קטנה ולא מלחיצה. תוך כדי האינטרקציה של הכלבים אנחנו מסבירים על דברים שונים בהתפתחות הגורים ומשתמשים במצבים מולנו כדוגמאות. כמו כן, הגורים חווים מגע של מצעי דריכה שונים. במהלך הסדנא הבעלים מקבלים כלים להבנת ההתנהגות וטיפים איך לגדל כלב מאוזן ומאושר.

הדרכת אילוף בקבוצות לגורים

להבדיל מקבוצת חשיפה לגורים, שבה העבודה ברובה היא חשיפת גורים למצבים שונים, בקובצת האילוף של הגורים הבעלים עוברים הדרכה איך לעבוד עם הגור בצורה נכונה, לא רק פקודות בסיסיות, אלא גם גמילה מצרכים, הרגלה לקולר ורצועה, קפיצות, נשכנות, נבחנות ועוד.
אז איך זה עובד בעצם?
מתאים לגורים מגילאי 4-7 חודשים.
ההדרכה מתבצעת ב-10 מפגשים שבועיים. המפגשים יימשכו כשעתיים וחצי ויכללו בתוכם את מפגש החשיפה לגורים.