כלבים פחוסי אף

אני: זה ידוע שאצל כלבים ברכיצפאלים…..

היא: מה? ברכיו-מה? ברכו-פלאצים? תפסיקי עם הקללות שלך….

אני (נקרעת מצחוק) ברכיצפאלים ….

ברכיצפאלי זו לא קללה, זה פשוט המונח לפחוסי אף. ברכי=קצר, צפאלי=ראש, והשילוב מתייחס לגזעי כלבים שראשם ומבנה האף שלהם קצר, כדוגמת הבוקסרים, שארפיי, מסטיף, פג, בולדוג, פקינז ועוד.

תראו לדוגמא את הצמד אביבה ופרידה. ניתן לראות שמבנה האף של אביבה ארוך יותר מזה של פרידה.

חמודים ככל שיהיו עם אפם הקצר והקמטים בפנים (לא לגהץ, בבקשה), ישנם כמה דברים חשובים שצריך לדעת ולהיזהר מהם.

מרבית הגזעים פחוסי האף הם גזעים שעברו במהלך השנים הנדסה גנטית ומבנה ראשם הותאם על מנת לשמור על פרופורציות. השינוי הגנטי הזה יוצר בעיות נשימה שנובעות מקיצור והצרת מעברי הנשימה, ולכן אצל מרבית הכלבים האלו נשמע חרחורים, נחירות והם נוטים לסבול ממכות חום.

אז ממה להיזהר ולמה לשים לב?

1) אנחנו מתקרבים לעונה החמה. כלבים באופן כללי מקררים את עצמם על ידי הלחתה (מלשון לחות, תהליך קירור הגוף המקביל להזעה אצל בני האדם). אצל כלבים פחוסי אף, תהליך זה יעיל פחות בגלל השינוי האנטומי שעברו. בשעות החמות הכלב ינסה לקרר את עצמו על ידי הלחתה מרובה, מה שיגרום להצרת קנה הנשימה, הכלב ינסה להלחית את עצמו יותר ותהליך זה יגרור אחריו מצוקה נשימתית. ככלל, אל תצאו עם כלבכם, גם לא פחוסי האף, לטיולים בשעות החמות. טיילו איתם במקומות מוצלים, דאגו להם למים טריים ושימרו על משקל גוף תקין.

2) לעניין הגיהוץ – שמרו על הקפלים בכלב (פנים וגוף) נקיים, ודאו שלא נשאר לכלוך שייגרום לאדמומיות או דלקות. לא צריך לרוץ למקלחת אחרי כל משחק בחוץ. ניתן לנקות את הקפלים עם מטליות ומעט מים.בכלל, מעטו לרחוץ את הכלבים, אבל זה כבר לטיפ אחר.

3) הכי כיף כשהכלב מחייך אליכם. בפעם הבאה שזה קורה, תציצו בפה שלו. בגלל מבנה לסת קטן יותר, אבל עם אותו מספר שיניים כמו שאר הכלבים, יש צפיפות בפה ולפעמים השיניים נוטות החוצה/פנימה או גדלות בזויות מוזרות. שימו לב שאין שאריות מזון והקפידו שלא מתפתחת עששת על השן. דאגו לנקיון השן (צחצוח או צעצועי לעיסה דנטליים לסרבניים).

בביקור הבא אצל הרופא, בקשו שיראה אם לא צריך ניקוי שיניים. תקדימו תרופה למכה, שלא תאלצו לעקור לחמוד שיניים כי הם נרקבו.