בחירת כלב

החלטתם לאמץ כלב. איזה כלב מתאים לנו בכלל?

חשוב שכולם כמשפחה תשבו ותעלו על הדף מהו אורח החיים שלכם: כמה זמן יש לכם להשקיע בכלב, האם אורח החיים שלכם אנרגטי/ספורטיבי? האם יש ילדים בית? באילו גילאים? האם אתם יותר אנשי ספה? רוב הזמן בעבודה? חצר?

כאשר אנחנו בוחרים כלב חשוב מאוד להתאים את אופי הכלב לאורך החיים שלנו שכן בסופו של יום אנחנו רוצים להנות מהנוכחות של הכלב בבית, ושהוא יהנה איתנו.

יש סט החלטות שצריך לקבל כשבוחרים כלב: גודל, גיל, בגרות, מין, גזע וכו'. הפעם אפרט על רמת האנרגיה של הכלב כשיקול לבחירה.

במידה ויש לכם משפחה עם ילדים קטנים חשוב לבחור כלב שידע להיות עדין ונינוח ובעל אנרגיות לא גבוהות מידי. לגבי גודל הכלב אני קצת חצויה בתשובה: לרוב אני אמליץ על כלב קטן עד בינוני קטן, שגם אם תבחרו שלא לעבור איתו מסלול אילוף מסודר, עדיין הילדים יוכלו לטייל איתו ולשלוט בו ברמה מספקת ובטוחה.

אבל (ויש אבל) פגשתי המון כלבים גדולים שהיו פשוט מדהימים עם ילדים, בעלי רמת אנרגיה מתאימה והאינטראקציה ביניהם הייתה פשוט מושלמת, אך זה תלוי כמובן כבר בכלב, באופי שלו, בהיסטוריה שלו ובכימיה עם המשפחה.

במידה ואתם אנשים ספורטיביים (אירובי בחדר כושר זה נחמד אבל לא רלוונטי) הייתי ממליצה ללכת על כלבים בעלי יכולות פיזיולוגיות מתאימות ובעלי רמות אנרגיה בינוניות-גבוהות.

חשוב מאד לוודא שסוג הכלב מתאים לפעילות ספורטיבית זו או אחרת. יהיו כלבים שריצות למרחקים ארוכים פחות יתאימו להם אבל משחקים ארוכים והקפצות כן.

נקודה לחידוד, אורח חיים ספורטיבי שהוא "פעם בשבוע אני רץ עם הכלב" זה לא מה שיתאים לכלב אנרגטי. יצא לי להיתקל באנשים שמנהלי אורח חיים ספורטיבי לא אינטנסיבי שלוקחים כלב שלא תואם את רמות האנרגיה שלהם ותאמינו לי שהחברים שלנו ההולכים על ארבע בהחלט מסוגלים להתיש אתכם, מה גם שהאנרגיה שלהם תתועל למקומות אחרים (מי אמר בור בגינה ולא קיבל…?).

במידה ואתם "אנשי בטטה" הייתי ממליצה לקחת כלב שטיח, ממש ככה. רמות אנרגיות נמוכות, שלא דורש הפעלה (משחקים, הרצות, וכד') מרובה, שההליכות איתו מאוד רגועות ואיטיות (ולמרות זאת הם בהחלט מסוגלים לחטוף ג'ננה לפחות פעם ביום) – בקיצור, כלב רגוע.

וכמובן תמיד לבצע תחקיר מקדים לגבי הכלב, לנסות ולדלות כמה שיותר מידע מקדים על הכלב. אם אתם לא בטוחים, התייעצו עם איש מקצוע. אתם רוצים שאת השנים שלכם יחד תעברו בכיף, ללא תסכול.